Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Razgovori sa Albancima posle odluke MSP
Hronika

Boris Tadić: Razgovori sa Albancima posle odluke MSP

PDF Štampa El. pošta
subota, 30. maj 2009.

"Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova, ali će se protiv nje boriti diplomatskim i pravnim sredstvima, bez izazivanja ratnih sukoba, a nakon odluke Međunarodnog suda pravde mogući su razgovori s kosovskim Albancima u cilju postizanja kompromisnog rešenja," izjavio je predsednik Srbije Boris Tadić za francusku televiziju Frans 24.

Tadić je rekao da je Srbija kamen-temeljac stabilnosti u jugoistočnoj Evropi i dodao da bi ulazak Srbije u EU stabilizovao region.

"Očekujemo da u sledećih godinu-dve, Međunarodni sud pravde donese konačnu odluku o leganosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i da posle toga budemo spremniji da međusobno razgovaramo i dođemo do kompromisnog rešenja. Neće biti novih konflikta i sukoba, jer je Srbija danas demokratska država", poručio je Tadić, koji je boravio u dvodnevnoj poseti Francuskoj.

Predsednik Tadić je istakao da "nije prihvatljivo da jedna nacija ili država dobije sve, a da druga sve izgubi".

"To nije održivo rešenje i takvo rešenje bi predstavljalo opasan presedan za ceo svet", ocenio je predsednik Srbije.

Ističući da Kosovo i Metohija predstavljaju izvorište Srbije kao države, on je ukazao da je dve trećine srpskog stanovništva sa Kosova napustilo to područje, sada živi u centralnoj Srbiji, a da želi da se vrati u svoje domove.

"Kulturno nasleđe Srbije se nalazi na Kosovu. Kada sam obilazio srpske manastire na Kosovu, video sam da se oni nalaze u teškoj situaciji a neki od njih se nalaze na listi UNESKO, što pokazuje da to nije samo srpsko kulturno nasleđe, već i svetsko, i zbog toga branimo naše legitimne nacionalne interese", istakao je predsednik Srbije.

Govoreći o odnosima Beograda sa EU, Tadić je naglasio da je Srbija kamen temeljac stabilnosti u jugoistočnoj Evropi i da koridorima sedam i deset povezuje Zapadnu Evropu i Tursku i Aziju.

"Zbog toga, bez Srbije kao članice EU, Zapadni Balkan ne bi bio stabilizovan", dodao je Tadić.

Tadić se osvrnuo i na odnose Srbije i Francuske, rekavši da je njegova poseta Parizu simboličan početak novih odnosa.

"Pre i tokom Prvog svetskog rata, pomoć Francuske je bila veoma važna za našu zemlju. To je simbol, nećemo se vraćati u istoriju, ali ovo je novi početak i simbolično objašnjava kakve bi odnose želeli sa Francuskom u budućnosti", zaključio je Tadić.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner